Katarakt

Katarakt, cerrahi yöntem ile tedavi edilen göz hastalıklarının en bilinenlerinden biridir. Göz içinde, doğal olarak bulunan ve “doğal lens” adı verilen mercek, zamanla bulanıklaşır. Giderek buzlu cam halini alır. Şeffaflığını ne kadar kaybederse, görmeyi de o kadar etkiler. Yüzde yüz gören bir kişi %10 katarakt olursa görmesi de %90’a düşecektir. Bu seviyelerde hayatı çok zorlaştırmasa da %30 civarında hasta az görme şikayeti ile doktora başvuracaktır.

Katarakt Belirtileri
• Bulanık görmenin artması ve bunun zamanla ilerlemesi.
• Işıktan rahatsız olma, kamaşma.
• Gözlük numarasının değiştiğini sanmak.
• Gözlük camlarının kirlendiğini düşünerek sık sık silmek.
• Araç kullanımında zorlanma.
• Gece ve loş ortamlarda görmenin giderek azalması.
• Okumakta zorlanma.
• Tek gözde çift görme sorununun ortaya çıkması.
• Renklerde soluklaşma veya sarılaşma.

Katarakt Nasıl Teşhis Edilir?
Doktor muayenesinde kolayca anlaşılan hastalıklardandır. Genelde hastalar az görme, çift görme, gece görüşte zorluk çekme, renkleri ayırt edememe gibi şikayetlerle hastaneye gelirler. Özellikle öncesinde gözlük kullanan hastalar, gözlük numarasının yetmediğini düşünmektedir. Ancak katarakt hastalığı tedavi edildiğinde eski görmelerine kavuşabilmektedirler.

Katarakt Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mıdır?
Her cerrahi müdahalenin belli riskleri elbette vardır. Ancak gelişen teknoloji sayesinde, bu riskler en aza indirgenmiştir. Katarakt ameliyatını yapan doktor tecrübeli ise, ameliyat ortamı steril ve modern ise sorun yaşanma ihtimali neredeyse yok gibidir. Ameliyat FAKO adı verilen özel bir yöntem ile yapılır. Bu yöntemde kataraktlı lens, ultrasonik titreşimlerle parçalanarak emilir. Bu şekilde alınan doğal lensin yerine göz içi akıllı mercek yerleştirilerek ameliyat sonlandırılır. Toplamda 15 dakika sürmektedir. Katarakt ameliyatı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Katarakt Ameliyat Başarısı Nelere Bağlıdır?
Ameliyatın başarısında en önemli faktör cerrahın deneyimidir.
Diğer önemli faktörleri, bugüne kadar 30.000‘in üzerinde katarakt ameliyatı gerçekleştiren Op.Dr. Mustafa KARAKOÇ’tan dinliyoruz:

Göz İçi Akıllı Mercek Nedir?
Göz içi mercek teknolojisi, son yıllarda inanılmaz hızlı gelişerek, gözlük kullanımını ortadan kaldıran boyutlara ulaşmıştır. Göz içindeki doğal merceğin yerine önceleri, hastayı sadece eski görmesine döndüren ve uzak gözlüğü kullanımını sonlandıran monofokal lensler takılıyordu. Sonraları çift odaklı multifokal lensler ile yakın gözlüğü kullanımı da ortadan kaldırıldı ancak, multifokal lensler, okuma gözlüğü kullanımını engelleyemiyordu. Şimdilerde ise üç odaklı olarak üretilen trifokal mercekler sayesinde, hastalarımız ameliyat sonrasında gözlük kullanımını tamamen bırakıyorlar.
Göz içi mercekleri hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Katarakt’ın Bitkisel Tedavisi Mümkün Müdür?
Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz hastalıklarından biridir ve tek tedavisi cerrahidir. İlaçla, kremle, bitkiyi kaynatıp suyunu içmekle tedavisi MÜMKÜN DEĞİLDİR. Eğer bu şekilde tedavi edebileceğini iddia eden kişilere rastlıyorsanız lütfen itibar etmeyiniz. Göz merceğinin bulanıklaşmasının tam olarak hangi yaşta ortaya çıkacağı belli olmamakla 45-50 yaşlarından sonra oluşması sıklıkla görülmektedir. Ayrıca konjenital, yani doğuştan olan bir türü de vardır.

Bitkisel olarak tedavi edilemese de dengeli beslenen, A vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenen kişilerde daha geç yaşta oluştuğu gözlenmiştir. Bu hastalıkta yaşanılan coğrafyanın da etkisi büyüktür. Güneş ışınlarının uzun süreli ve yoğun olduğu Afrika kıtasında sıklıkla görülür. Aynı şekilde, açık havada çalışan mesleklerde, örneğin çiftçilerde, güneş ışınlarına uzun süre maruz kaldıkları için daha sık görülmektedir.

Katarakt Ameliyatından Sonra
Katarakt ameliyatından sonra, dikkat edilmesi gereken en önemli şey, doktorunuzun size vereceği reçeteyi harfiyen yerine getirmenizdir. Ameliyattan bir gün sonra ve 15 gün sonraki kontrolleri kesinlikle aksatmamalısınız. Eğer, yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler listesine uyarsanız, özellikle trifokal lens takılmış gözlerde, görüşünüz çok kısa sürede eskisinden de net olacaktır.

Ameliyattan Sonraki Hafta Dikkat Edilmesi Gerekenler
– Ameliyatlı gözünüzün üstüne yatmayın.
– Su, sabun ve benzeri şeylerin gözünüze kaçmamasına dikkat edin.
– Yüzünüze su gelmemesi için saçlarınızı, başınız arkaya yatık yıkayın.
– Makyaj malzemesi ve kremleri, göz çevrenize sürmeyin.
– Güneş gözlüğünüzü veya varsa numaralı gözlüklerinizi takın.
– Deniz veya havuza girmek, ağırlık kaldırmak ve secdeye varmak sakıncalı olabilir, doktorunuza danışın.
– Gözlerinizi ovuşturmayın.

Katarakt Hakkında Genel Tavsiyeler
Katarakt, her gözün mutlaka yaşayacağı bir sorundur. Bu sorunun ortaya çıkmasında, sizin herhangi bir ihmaliniz ya da hatanız yoktur. Birçok 60 yaş ve üstü hastada yapılan gözlem, hastalarımızın katarakt hastalığının tedavisini ihmal ettiklerini ortaya çıkartmıştır.
Bu ihmale sebep olarak da hastalığı kabullenmeme, önemsememe ve tedaviden korkma sayılabilir.
Katarakt, ortaya çıktığında geri döndürülemez ve sadece ameliyat ile tedavi edilebilir. Basit ve yaygın olarak uygulanan bu ameliyattan, az önce saydığımız sebepler ile kaçarsanız ne olur?

* Sadece 15 dakika sürecek bir operasyonu erteleyerek yepyeni hastalıklara sahip olabilirsiniz.
Katarakt oluşumu, gözün görme kabiliyetini etkiler. Gözlerimiz de görme işlemini eskisi gibi yapabilmek için daha fazla kasılmaya başlar. Bu aşırı kasılmalar, gözde ağrı oluşumuna, baş ağrısına ve göz içi tansiyon düzenini bozarak Glokom oluşmasına neden olabilir.

Katarakt sevdiklerimizi görmemize engel olmasın!

* Eskiden kullandığınız uzak ve yakın gözlüklerinizden kurtulabilecekken, gözlükle bile sevdiklerinizi görememeye devam edersiniz.
İlerleyen teknoloji sayesinde, gözün içinden çıkarılan doğal merceğin yerine, sizi birçok genç gözden daha iyi ve net görür hale getiren göz içi mercekler takılmaktadır. Bu sayede okuma gözlüğü dahi kullanma ihtiyacınız kalmaz, torunlarınızı, çocuklarınızı ve tüm sevdiklerinizi kendi gözlerinizle, net olarak görürsünüz.

* Görme, göz tarafından “öğrenilen” bir şeydir. Unutturmayın!
Gözlerimiz, arka bölümündeki optik sinirinde hasar olmadığı müddetçe, görmeyi kolayca öğrenebilir. Ancak, bir gözün net gördüğü, diğer gözün ise görmekte zorlandığı durumlarda, beyin bütün görevi net gören göze verir. Böylece diğer göz, var olan görme yetisini de yavaş yavaş kaybeder. Bu gibi durumlara, Göz Tembelliği denir ve tembel gözde kayma oluşarak Şaşılığı ortaya çıkaracaktır. Uzun süre tedavi edilmemiş kataraktlı göz de aynı tehdit ile karşı karşıya kalacaktır. Ağırlık diğer göze geçecek ve kataraktlı gözde göz tembelliği oluşacaktır.

Katarakt Başlangıcı Var Ne Yapmalıyım?
Yukarıda belirttiğimiz katarakt belirtilerinden, sizde olanları fark ettiğiniz an uzman bir göz hekimine detaylı muayene olmalısınız. Katarakt teşhisi konduğunda ise doktorunuzun belirleyeceği takvimi takip etmelisiniz. Bu takvim, kataraktınızın oluşma “yüzdesine” göre kontrol ve ameliyat tarihini içerecektir. Doktorunuz, kataraktı gözünüzden almak için en doğru zamanı belirler, böylece siz de başka hastalıklar ortaya çıkmadan ve yaşam kaliteniz etkilenmeden, sağlıklı ve net görüşünüze devam edersiniz.

Katarakt operasyonu için hastane ve cerrah seçiminde, lütfen cerrahın tecrübesine ve hastane ortamının hijyen koşullarına dikkat edin.

Randevu Al
user-3
email-2
smartphone