Bizimle ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için E-Bülten'e kaydolabilir veya bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Shopping cart

Subtotal $0.00

View cartCheckout

Genel Göz Muayenesi

Genel göz muayenesinin kapsamlı bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Hastalıkların tespiti, teşhisi ve tedavisinin temelini oluşturur. Bu sebeple, genel göz muayenesinde aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

– Hastanın şikayetinin dinlenilmesi.

– Görme keskinliğine bakılması. (Gözlük muayenesi)

– Göz kapaklarının muayenesi.

– Göz hareketleri ve şaşılık muayenesi.

– Işık refleksine bakılması.

– Biyomikroskopik muayene.

– Göz tansiyonu incelemesi.

– Fundus (gözdibi, göz siniri ve retina muayenesi)

– Gözyaşı filmi tabakasının incelenmesi.

– Damlalı göz muayenesi

Genel göz muayenesi sonrası yapılan ileri göz tetkikleri; (fundus anjiografi) göz tomografisi, topografi, speküler mikroskopi, biyometri, göz USG, görme alanı testi, Schirmer testi, ERG, EOG olarak sıralanabilir.

Genel göz muayenesinin şikâyet olmasa dahi yılda bir yaptırılması gereklidir. Çünkü bu muayene; diyabet, hipertansiyon, bazı kan hastalıkları, beyin tümörü, AIDS, kalp hastalıkları, metabolik hastalıklar, Alzheimer, hipofiz adenomu gibi hastalıkların erken teşhisinde önemli rol oynamaktadır.

Görme Keskinliği: Gözün görme kapasitesini ifade eder. Standardize edilmiş bir mesafeden (ki bu genellikle 6 metredir) göz objeyi görebiliyorsa görmesi normal veya tam olarak kabul edilir.  Bu da 6/6 şeklinde metrik sistemde veya 20/20 ft (feet) sisteminde ifade edilir. Eğer bir göz 6 metre mesafeden görmesi gereken bir nesneyi 3 metreden görebiliyorsa bu 3/6 yani %50 oranında gördüğü anlamına gelir. Bu ölçüm, metrik sistem kullanan ülkelere mahsustur. Yine bir göz normalde 20 ft de görülen bir objeyi 20 ft’lik bir mesafeden görebiliyorsa bu 20/20 olarak ifade edilir. Bu normal görme anlamına gelir. Bu kişi 40 ft uzaktaki bir cismi ancak 20 ft den görebiliyorsa, 20/40 görüşe sahiptir.

Görme keskinliği ölçümü ülkemizde genellikle Snellen şeması ile yapılmaktadır. Snellen şeması Hollandalı göz doktoru Herman Snellen tarafından bulunmuştur.

SNELLEN ŞEMASI

Günümüzde görme keskinliği, standardize edilmiş otomatik projeksiyon cihazları ile ölçülmektedir.

Göz Kapaklarının Muayenesi: Göz kapağında enfeksiyon, kepeklenme, fonksiyonel bozukluklar, üst kapakta sarkmalar , alt kapaklarda şişlikler, dışa ve içe dönmeler teşhis edilir. Kapak altlarına bakarak alerjik göz nezleleri, enfeksiyonlar, arpacık (it dirseği) ve kitleler görülebilir. Asimetrik üst göz kapakları, yani pitoz tespit edilebilir.

ÜST KAPAKTA SARKMALAR

ARPACIK

PİTOZ

EKTROPİON

ENTROPİON

Göz Hareketleri ve Şaşılık Muayenesi: Gözümüzü dokuz değişik yöne hareket ettiren altı farklı kas mevcuttur. Bunlar üst, alt, iç ve dış rektus kasları ile, alt ve üst eğik (oblik) kaslarıdır.

Ani başlayan çift görme; nörolojik birtakım hastalıklara (myasthenia gravis), diyabet ve hipertansiyona bağlı olarak görülebilir. Ayrıca travma, ani düşme, vurma gibi durumlar çift görmeye neden olabilir.

Göz hareketleri muayene edilirken, doktor hastasının karşısına oturur ve elindeki bir kalemi takip etmesini ister. Bu esnada hastanın her iki göz hareketlerini takip eder. Göz hareketlerinin kısıtlılığına, ani göz hareketlerine bakarak teşhis koymaya çalışır.

Şaşılık dışa, içe veya yukarı kayma şeklinde olabilir. Bir kısmı gözlük takmayla düzelir. Düzelmeyenlere acil cerrahi müdahale yapılmalıdır ki ambliyopi yani görme tembelliği gelişmesin. Şaşılığın psikososyal ve ekonomik sonuçları mevcuttur.

Biyomikroskopik (yanık lamba ile) inceleme: Biyomikroskop (yanık lamba) gözün en önündeki yapılardan en gerideki yapılara kadar inceleme yapabilir. Sırasıyla göz kapakları, ön kamara, iris, göz bebeği, lens, vitreus, retina, optik siniri, göz damarları ve makula muayene edilir.

Görüntüler stereokopik olarak büyütülmüş bir şekilde görülür. Ayrıca üç aynalı Goldmann lensi ile açı, 90D lens ile de retina görülür.

Göz tansiyonu: Tonometre cihazı ile ölçülür. Günümüzde otomatik tonometreler aplanasyon tonometresinin yerini almıştır. Normal göz içi basıncı 10-20 mmHg dir.

Fundus (gözdibi) muayenesi: Bu muayeneden önce damlalar vasıtasıyla göz bebeği büyütülür. Retina, optik sinir, maküla (sarı nokta) ve damarlar incelenir. Özellikle periferik retinaya bakılarak retinal yırtıklar tehşis edilebilmektedir.

Gözyaşı film tabakası: Üç bölümden oluşur. İçten dışa doğru musin-aköz-lipid tabaka. Bunlardan biri veya birkaçının eksikliğinde göz kuruluğu oluşur ki oldukça sık görülen bir durumdur.

Web sitemizin içeriği bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur.  Teşhis ya da tedavi önerisi niteliğinde değildir. Konsültasyon için hekime müracaat edilmesi gerekmektedir.

Comments are closed

Hızlı

Randevu Al