Glokom

Glokom Nedir?

Halk arasında “Göz Tansiyonu, Karasu Hastalığı” adıyla da bilinen glokom, milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmez ise görme kaybına neden olabilir. Glokomda, göz içindeki sıvı basıncı, görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine zarar verecek düzeyde yüksektir.
Sıklıkla 40 yaşın üzerinde oluşur, genellikle yıllar içinde çok sinsi ilerler. Bu; en sık görülen çeşididir ve “Primer Açık Açılı Glokom” olarak adlandırılır. Bu süre içinde hastaların bir bölümünde de hastalığa ait herhangi bir belirti görülmez. Glokom, birçok hasta tarafından ancak ileri dönemde ve belirgin görme kaybı ortaya çıktığında fark edilebilir.

Görme kaybı oluştuktan sonra geri dönüş olmadığından erken tanı önemlidir.Normal göz muayenesi sırasında tespit edilen anormal göz içi basıncı artışı hastalığın ilk belirtisi olabilir. Göz doktorunca düzenli aralıklarla yapılan muayeneler erken tanı ve tedavisi için en iyi yoldur.Diğer bir glokom türü ise yine ileri yaşlarda ani olarak krizle ortaya çıkan dar açılı glokomdur. Şiddetli göz ağrısı, görme azalması, gözde kızarıklık ve bulantı, kusma ile karakterize bir tablodur. Acil tedavi gerektirir. Bebeklikte ve çocukluk çağında izlenen türlerinde gözde sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve gözde büyüme izlenir.

Glokoma Ne Sebep Olur?

Normalde bazı göz dokularının beslenmesi için göz içerisinde sürekli olarak bir sıvı yapılır ve bu göz içi sıvısı aynı zamanda sürekli olarak da bazı yollarla (trabeküler şebeke) gözü terk eder. Glokom, göz içi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda yapısal olarak tıkanıklık oluşması nedeniyle sıvının yeterli boşalmaması ve buna bağlı olarak göz içi basıncının artması sonucu oluşur. Yükselen göz içi basıncı görme sinirine zarar vererek sinirin ölümüne neden olur. Bazı hastalarda ise göz içi basıncı normal olduğu halde görme sinirindeki kan akımının bozuk olması nedeniyle görme siniri aynı şekilde tahrip olur (Normal Basınçlı Glokom). Görme siniri hücreleri öldüğü zaman da kalıcı görme kaybı oluşur.

Tedavi edilmeyen Katarakt da Glokom sebebi olabilir. Görmekte zorlanan göz, daha fazla kasılacak ve bu da göz içi basıncını etkileyecektir.

Glokom Nasıl Teşhis Edilir?

Dikkatli bir göz muayenesi ile teşhis edilir.Teşhise yönelik göz muayenesinde göz doktoru Tonometre adı verilen bir aletle göz içi basıncınızı ölçer. Göz dibi muayenesi yaparak göz sinirlerini inceler.Gerekli görürse görme alanında kayıp olup olmadığını belirlemek için görme alanı testi yapar.Görme siniri ve sinir lifi tabakasını inceleyen ileri yöntemler de uygulanabilir.Hatırlayın ki glokom herkeste olabilir.Glokoma bağlı görme kaybını engellemenin tek yolu erken tanıdır.Görme alanında glokoma bağlı belirgin hasar olmadıkça hasta bu kayıpların farkına varamaz.Bu nedenle düzenli aralıklarla göz muayenelerinin ve görme alanı gibi ileri tetkiklerin yapılması önemlidir.

Randevu Al

    user-3
    email-2
    smartphone