Diyabet ve Göz Muayenesi

Diyabet ve Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Diyabet ve göz muayenesi, genel göz muayenesinden bazı farklılıkları içermektedir. Bu yüzden siz değerli hastalarımız, eğer diyabet (şeker) hastasıysanız lütfen muayene öncesinde bunu doktorunuza belirtiniz.Diyabet ve göz, gözün özellikle sinir tabakasını (retina) ve bu tabakadaki kılcal damarları etkileyerek, çalışmasını bozmakta ve görme kayıplarına yol açmaktadır.

Şeker hastalığına bağlı retina bozukluklarına Diyabetik Retinopati adı verilmektedir.Diyabetik Retinopatide göz dibindeki damar hasarının seviyesi FFA (Florecein Fundus Angiography) yani GÖZ ANJİYOSU ile belirlenir.Retinada ortaya çıkan bozuklukların tedavisinde günümüzde kullanılan tek tedavi yöntemi Lazer Fotokoagulasyon´dur. Bu tedavi uygun zamanda ve uygun şekilde uygulandığı takdirde şeker hastalığına bağlı ciddi görme kayıplarını önlemenin tek yoludur.

Diyabetik Retinopati

Şeker hastalarında, ortaya çıkan lazer tedavisine rağmen devam eden Sarı Nokta ödeminde, göz içine kortizon (intravitreal triamsinolon enjeksiyonu) verilebilir.Hastaya yapılan detaylı retina incelemesi sonucu, şeker hastalığı dolayısıyla sonradan oluşmuş ve kan sızdıran damarlar erken teşhis edilmiş ise bu damarlar Argon Lazer yapılarak kurutulur ve kanama durdurulur. Yenilerinin oluşumu önlenir. Argon Lazer tedavisi bu gibi durumlarda mevcut görmeyi muhafaza etmeye yöneliktir. Argon Lazer aynı zamanda retina yırtıklarının tedavisinde de kullanılır.

Şeker hastalarında, Diyabetik Retinopatinin ileri dönemlerinde, büyük göz içi kanamaları görülebilir. Bu durum daha çok Argon Lazer tedavisine geç kalındığında ortaya çıkar. Uzun süre devam eden, görmeyi azaltan ve nüks eden göz içi kanamalarında, söz konusu durum ancak vitrektomi ameliyatı ile tedavi edilebilir.Şeker hastalarında, teşhis konulduğunda mutlaka göz muayenesi yapılmalı, retina normal ise yılda bir kez muayene tekrarlanmalıdır. Diyabetik Retinopati başladığında 3-4 ayda bir takip edilmelidir.

Diyabet (Şeker) Hastalarında Diğer Göz Problemleri

Katarakt

Göz merceğinin bulanıklaşması ile görmeyi engelleyen katarakt hastalığı, diyabet hastalarında daha erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Katarakt oluşumunu önlemek için, kan şekeri seviyenizi sürekli olarak kontrol altında tutmalısınız. Glikoz seviyelerinin dengeli olması gözün merceğini berrak ve sağlıklı tutacaktır. Bir diğer önemli etken ise, düzenli olarak göz muayenelerine gitmektir. Hiç bir şikayetiniz olmasa bile göz doktorunuz gözünüzdeki problemli değişimleri fark edebilir ve bunlara uygun tedavi önerileri sunabilir. Bunlara dikkat ederseniz şeker hastalığının görüşünüzü bozmasını engelleyebilirsiniz.

Göz tansiyonu (Glokom)

Görme sinirini tahrip ederek kalıcı görme kaybına neden olan glokom diyabetli bir hastada diğer yetişkinlere oranla yaklaşık iki kat daha sık görülür.

ÖNEMLİ
Diyabet hastalarında koruyucu göz sağlığı ve erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Kontrol altına alınamayan şeker hastalığı, gözün önemli derecede hasar görmesine, tedavi edilmediğinde gözün kaybedilmesine yol açmaktadır. Bu nedenle diyabet tanısı koyulan hastalar, mutlaka yılda en az iki kez göz muayenesi yaptırmalıdır.

Randevu Al

    user-3
    email-2
    smartphone