Excimer Lazer

Excimer Lazer Nedir?
Argon-florür gazı karışımının elektrik stimülasyonu ile elde edildiği 193 nm dalga boyuna sahip bir UV lazerdir. Yaklaşık 30 yıldır miyopi, astigmatizma ve hipermetrop tedavisinde kullanılan en yaygın tedavidir.

Excimer Lazer Ameliyatı Ne Kadar Sürer?                              

 Excimer lazer cerrahisi ortalama 10-15 dakika alır.

 

Lazer Göz Çizimi Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Excimer laser dediğimiz ameliyat, halk arasında göz çizik ameliyatı olarak bilinir. Lazer göz çizimi ameliyatı diğer ameliyatlara göre oldukça kısadır. Bu işlemle gözün ön tabakasındaki kornea dokusunun şekli değiştirilir, kişinin net görüşü ve yaşam kalitesi de iyileştirilir.


No Touch laser – göze dokunmadan yapılan göz lazer tedavisi
No touch lazer yöntemden önce, uzun süredir uygulanan klasik lazer tedavilerinde gözünüze “dokunmak” gerekir. Bu, lazer cerrahisini tercih eden hastalarda kaygıya yol açabilir. TransPRK (no Touch) tekniği adı verilen bir lazer yöntemi bu pertürbasyonu önler. Bu yöntemle lazer tedavisinde göz cihazı ile temas yoktur. Tedaviyi gerçekleştirmek için hastanın saniyeler içinde uzak bir ışık kaynağına bakması yeterlidir.

 

TransPRK (No Touch)Yöntemi Diğer Lazer Tedavi Yöntemlerinden Nasıl Farklıdır?
LASİK ve intraalasik’te (femto-second) klasik tedavi yöntemleri olan teknikler, gözdeki kornea dokusu özel bir bıçak veya lazerle kesilir ve daha sonra tedavi edilir. PRK yönteminde, gözün ön duvarı alkol ile eritilerek kazınır ve daha sonra tedavi edilir. Dokunma tedavisi yapılmazsa, tedavi tek adımda gerçekleşir. Bu yöntemde, 50 saniyeden daha kısa bir süre için uzak bir ışık kaynağına bakmak yeterlidir. Bu yöntem, lasık ve femto-second (intraalasik, I-LASIK) tedavilerinden sonra görülebilen ektazi adı verilen cerrahi ve yüksek astigmatizma nedeniyle ilerleyici kornea incelmesi riskini sıfıra indirir. Ayrıca, LASIK ve femto-second yöntemlerinde göze zorlanan bir vakum (emme) halkasının neden olabileceği retina rüptürü riskini tamamen ortadan kaldırır.

Bu Yöntem Hangi Hastalara Uygulanabilir?
Göz yapısı için uygun olan miyopi, hipermetrop ve astigmatizmaya uygulanabilir. Başka bir deyişle, uzak ve yakın görme problemleri olan hastalar bu tedavi için aday olabilir. Özellikle korneanın ince olduğu ve kornea yüzeyinin normalden daha dik olduğu durumlarda, sorunu çözebilecek tek yöntem dokunma tedavisi olmayabilir.

Uygulama Nasıl Yapılır?
Tedavi süreci sadece anestezik damlaların damlatılmasıyla gerçekleştirilir ve hasta uygulama sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Tedavi sırasında Gözle temas yoktur, lazer cihazından çıkan ışınlarla gözün doğrudan tedavisi yapılır. Tedaviden sonra gözlerin kapatılmasına gerek yoktur, hasta her iki gözü de açık tutarak eve gidebilir. Uygulama aynı tedavi seansında her iki göze de yapılır. Hasta eve gittikten 36 saat sonra, batan gözler, kızarma, ışıktan rahatsızlık ve televizyondaki küçük yazıların bulanık görme şikayetleri gelişir. Tedaviden 4 gün sonra hasta bilgisayarda çalışmaya başlar ve araba tipi işler yapar.

Gece Görüş Problemleri Nasıl Uygulanır?
Halk arasında ‘Kartal gözü’ olarak bilinen dalga cephesi uygulamasında, göz içindeki ışık saçılması ve sapmalar ölçülür ve lazer tedavisi buna göre ayarlanır. Gözlüklerle veya lenslerle bile düzeltilemeyen bu sapmalar wavefront tekniği ile düzeltildiğinde, kişinin kendi göz yapısına uygun tedavi gerçekleşir. Sonuç olarak, hastanın gece görüşü artar ve geceleri araba farlarının neden olduğu Parlama türü sona erer.

Randevu Al

    user-3
    email-2
    smartphone