Göz ve Göz Çevresi Estetiği

Göz kapağı ve çevresi hastalıkları; genel olarak “okuloplasti” olarak adlandırılır. Göz kapağı düşüklüğü, arpacık, şalazyon gibi hastalıklar örnek verilebilir. Göz hastalıkları, çoğu zaman görmeyi engelleyen ya da görme kalitesini düşüren belirtilerle ortaya çıkarlar. Bu belirtilere bağlı olarak da halk arasında yaygın kullanımı olan isimler gelişmiştir.

Göz kapağı düşüklüğü, Pitozis, üst göz kapağının normalden aşağıda olması durumudur. Bu durum, göz bebeğini ve gözün büyük bölümünü kapatarak görmeyi engelleyebilir. Birçok hasta başını geriye doğru atarak, ya da göz kapağını eliyle kaldırarak görüş sağlamaya çalışmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü yenidoğan bebeklerde, erişkinlerde ve yaşlılarda görülebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Nedenleri
Göz kapağı düşüklüğü, kapağı kaldıran kasın yeterince gelişmemesi veya sonradan yaşlanma gibi sebeplerle olabilir.
Katarakt ve retina dekolmanı gibi göz ameliyatlarından sonra da kapak düşüklüğü gelişebilir.
Göz kapağını yukarıda tutan sinirlerdeki problemler ile ortaya çıkabilir.
Göz kapağı kasındaki kusurlar (doğuştan kapak düşüklüğü olanlarda bu kas az gelişmiştir).
Yaşlanma veya geçirilen göz ameliyatları nedeniyle olabilir.
Göz kapağında oluşan tümörler yüzünden ortaya çıkmış olabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Tedavisi
Pitozis tedavisi sadece cerrahi olarak mümkündür.
İlaç tedavisi ile ya da gençleştirici olduğu iddia edilen kozmetik ürünlerle geçmesi mümkün değildir. En sık uygulanan iki ameliyat tekniği şunlardır:

1- Levator rezeksiyonu
Göz kapağı kası fonksiyonu yeterli olduğu zaman bu teknik tercih edilir. Göz kapağı kasının kısaltılması işlemidir. Genelde tek göz kapağı 20 dakika sürer. Ameliyat sonrasında göz bandajlanır.
Bandaj bir gün kalır. Bir hafta göz kapağına su değdirilmez. Göz kapağında şişlik ve morluk olur. Beş gün sonra dikişler alınır. Bir hafta sonra morluklar ve şişlikler geçer.

2- Frontale asma tekniği

Göz kapağı kası çok zayıf olduğunda bu teknik kullanılır. Doğuştan olan kapak düşüklüklerinde, göz kapağı sinirinin felcinde ve daha önce göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olmuş ama kapağı düzelmemiş kimselerde uygulanır.
Göz kapağı ve alın bölgesi iğne ile uyuşturulur. Çocuklarda genel anestezi yapılır.
Silikon bir bant, göz kapağının iç kısımlarından geçirilerek, üst göz kapağı yukarı doğru kaldırılır. (Silikon yerine başka malzemeler de kulanılabilir.)
Silikon bant alın bölgesinde cilt altına dikilerek, ameliyat sonlandırılır. Tek göz süresi 15 dakikadır. Gözlerde oluşan şişlik ve morluklar beş gün içinde geçer.

Randevu Al

user-3
email-2
smartphone