Bizimle ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için E-Bülten'e kaydolabilir veya bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Shopping cart

Subtotal $0.00

View cartCheckout

Göz Tembelli̇ği̇ Nedi̇r? Tedavi̇si̇ Var Mıdır?

Göz tembelliği, tıbbi terimiyle ambliyopi, normal görsel gelişimin engellenmesi sonucu görme yeteneğinde azalmaya neden olan bir durumdur. Bu durum genellikle çocukluk döneminde başlar ve gözlerden biri diğerine göre daha az gelişir.

Göz tembelliği, genellikle bir gözün odaklanma yeteneğinde veya görsel algıda bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Bu durum, gözler arasındaki görme farklılığından kaynaklanabilir. Örneğin, bir gözde astigmatizma, miyopi (kısa görme) veya hipermetropi (uzak görme) gibi bir kusur varsa ve diğer gözde yoksa, bu durum görme yeteneğinin gelişimini etkileyebilir ve göz tembelliğine yol açabilir.

Göz tembelliği olan çocuklar genellikle tek bir gözle görmeye çalışırlar ve diğer gözlerini ihmal ederler. Bu nedenle, göz tembelliği genellikle tedavi edilmediği sürece kalıcı hale gelebilir. Erken teşhis edildiğinde ve tedavi edildiğinde, göz tembelliği düzeltilebilir.

Tedavi seçenekleri arasında gözlük veya kontakt lensler gibi optik düzeltmeler, göz bandajı (patching) veya göz damlaları gibi terapiler yer alabilir. Patching, daha güçlü gözün kapatılmasını içerir, böylece zayıf göz daha fazla kullanılır ve gelişir. Göz tembelliği tedavisi, genellikle çocuğun yaşına, tembelliğin nedenine ve şiddetine bağlı olarak bireyselleştirilir.

Göz tembelliği belirtileri arasında şunlar bulunabilir:

  1. Tek bir gözün sürekli olarak kapatılması veya ovuşturulması.
  2. Gözlerin yanıp sönen veya dolaşan hareketleri.
  3. Okuma veya yazma sırasında gözlerin sık sık kırpılması.
  4. Nesnelerin bulanık veya çift görünmesi.
  5. Gözlerde ağrı veya rahatsızlık hissi.

Eğer göz tembelliği şüphesi varsa, bir göz doktoru veya pediatrik göz doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Erken teşhis ve tedavi, daha başarılı sonuçlar elde etmeye yardımcı olabilir.

Comments are closed

Hızlı

Randevu Al