Şaşılık

Şaşılık (Strabismus) Nedir?

Şaşılık (strabismus), iki gözden birinin, diğerine paralel olan halini kaybetmesidir. Bu durumda bakışlardaki derinlik ortadan kalkar.Yaklaşık 2,5 cm çapındaki gözlerimiz altışar adet kas ile hareket kazanır. Bu kaslardan birinde veya birkaçında kuvvet eksikliği ya da kuvvet fazlalığı varsa gözlerdeki paralellik kaybolacak ve o göz kayacaktır. Şaşılık (strabismus) tek bir gözde oluşabileceği gibi iki gözde birden de olabilir.

Şaşılık Nasıl Teşhis Edilir?

Tanısı uzman bir göz doktorunun yapacağı kapsamlı bir muayene ile konabilir. Bu muayenede her iki gözün görme keskinlikleri, kırma kusurları, kayma açıları ve görme yetenekleri değerlendirilir. Özellikle bebeklerde, burun köklerinin gelişimi tamamlanmadan oluşan kaymalar aileyi yanıltabilmektedir.Tüm çocukların dört yaşına girmeden önce görme muayenesine girmeleri önerilmektedir.

Ailede şaşılık veya göz tembelliği hikayesi varsa daha önce de görme test edilebilir. Buradan sadece çocuklarda görülen bir durum olduğu sonucu çıkarılmamalıdır. Yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde, geçirilen bir kaza sonucu ya da çocuklukta tedavi edilmemiş göz tembelliğinden dolayı görülebilmektedir. Erişkin bireylerde en sık karşılaşılan şikayet “çift görmedir.”

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

 • Bulanık görme
 • Göz sulanması
 • Gözlerde Ağrı
 • Baş ağrısı
 • Çift görme
 • Üç boyutlu görüntünün kaybolması
 • Gözde paralelliğin kaybolması
 • Baş veya yüzün bir yana dönük olması

Şaşılık Çeşitleri Nelerdir?

 • İçe doğru (Ezotropya)
 • Dışa doğru (Ekzotropya)
 • Yukarıya doğru (Hipertropya)
 • Aşağıya doğru (Hipotropya)

Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide amaç; görmeyi korumak, gözleri paralelleştirmek, iki gözle görüşü yani derinliği sağlamaktır. Düzeygöz Tıp Merkezi’nde şaşılık teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından teknolojik cihazlarla yapılmaktadır.

Başka Hastalıkların Belirtisi olabilir Mi?

Şaşılık kalıtımsal olarak ya da kırma kusurları sebebiyle oluşabilir. Ancak, daha da kötüsü görmeyi bozan önemli bir göz hastalığının, sinir felçlerinin ya da bazı kas hastalıklarının da belirtisi olabilir. Retinoblastom isimli bir göz içi tümörünün ikinci en çok belirtisi şaşılıktır. Bazen kafa içerisindeki bir kitlenin ilk belirtisi şaşılık olabilmektedir. Dolayısıyla şaşılığı olan kişilerin göz dışında yaşamsal bir takım problemleri de olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle gözünde kayma olan bir kişi kesinlikle göz doktoru tarafından değerlendirilmelidir.

Gözlük Tedavisi

Tedavisinde ilk tercih edilen yol gözlük tedavisidir. Kırma kusurları adını verdiğimiz miyop, hipermetrop gibi rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan kaymalar, genelde gözlük taktıktan sonra düzelir.

Şaşılık Ameliyatı

Gözlük tedavisi ile düzelmeyen olgularda ameliyat gerekli olur. Şaşılık ameliyatı, sorunlu olan göz kasına gerekli müdahalenin yapılması esasına dayanır. Gereğinden uzun olan göz kası kesilerek kısaltılır. Genelde hastalar, bir iki gün içinde normal yaşamlarına dönebilmektedirler, bu operasyonun başarı oranı oldukça yüksektir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Gizli Şaşılık Nedir?

Halk arasında en az bilinen şaşılık çeşididir. İki göz açıkken fark edilmesi neredeyse imkansızdır. Ancak gözlerden biri kapandığı zaman diğerinde kayma oluşuyorsa gizli şaşılık var demektir.

Randevu Al

  user-3
  email-2
  smartphone