Katarakt

Katarakt Tanı ve Tedavisi

Yaşlılık hastalığı olarak bilinen ve halk arasında “göze perde inmesi” olarak adlandırılan katarakt, göz sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyen bir rahatsızlıktır. Gözlerimize gelen ışınlar, öncelikle bir mercek tarafından karşılanır, kırılır ve bu şekilde retinadaki görme sinirine gönderilir. Işınları karşılayan bu mercek, günümüz lenslerine benzeyen saydam bir yapıdır. Bu lens, zamanla (çoğu zaman yaşa bağlı olarak) opak ve mat bir hal alır. Bu duruma katarkt denir. Göz merceğinin matlaşması, kişinin buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi görmesine yol açar. Katarakt tedavisi yapılmadığı taktirde ilerleyerek hastanın görüşünü tamamen kapatacaktır. Katarakt çoğunlukla altmış yaşlarında görülmekle birlikte, bebeklerde bile görülebilmektedir. Şeker hastalarında, gözüne darbe alanlarda ve uzun süre kortizon kullananlarda daha erken oluşabilmektedir.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

Kataraktın en belirgin belirtileri olarak,

 • • Görme miktarında azalma
  • Özellikle geceleri zor görmeye başlama
  • Okumakta zorlanma
  • Güneşli havada bir anda bulanık görme
  • Işığa duyarlılığın artması
  • Sık sık gözlük derecesinin değişmesi
  • Araç kullanımında zorlanma
  • Tek gözde çift görme sorununun ortaya çıkması.
  • Renkleri mat ve donuk görme

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt sadece ameliyat ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Oluşmuş katarakt ilaçla veya gözlükle tedavi edilemez. Her iki gözde birden oluşabileceği gibi, önce birinde başlayıp, sonra diğer gözde oluşabilir. Her iki durumda da görüşü engelleyeceği için beklemeye gerek duyulmaksızın operasyon yapılır.

Günümüzde katarakt, fakoemülsifikasyon adı verilen yöntemle yapılır. Bu yöntem sayesinde ameliyat, yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Bulanıklaşan doğal mercek FAKO yöntemi ile alınır ve yerine gözün ihtiyaç duyduğu kuvvette yeni bir mercek yerleştirilir. Doğal mercek ile alınınca mutlaka doğal merceğin vazifesini yapan suni bir mercek yerleştirilir. Hastaya narkoz verilmez, göze iğne yapılmaz, dikiş atılmaz. Bu sayede hastalarımız, normal yaşantılarına çok kısa sürede geri dönebilirler. Astigmat dikkate alınmadan monofokal lens takılırsa hasta aynı zamanda hem uzak hem de yakın gözlük takar. Astigmatı da düzelten monofokal lens takılırsa hastanın uzak için gözlük ihtiyacı olmaz, sadece okurken yakın gözlüğü takar. Uzağı da yakını da gözlüksüz görmek isteyen hastalara ise trifokal, EDOF gibi yeni ve teknolojik lensler takılabilir. Gözünde katarakt gelişen bütün hastaların gözlerinin içine konulacak merceğin kalitesinden emin olmaları şarttır.

Katarakt Ameliyat Başarısı Nelere Bağlıdır?

Ameliyatın başarısında en önemli faktör cerrahın deneyimidir. Diğer önemli faktörleri, bugüne kadar 30.000‘in üzerinde katarakt ameliyatı gerçekleştiren Op.Dr. Mustafa KARAKOÇ’tan dinliyoruz;

Katarakt Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Katarakt ameliyatı, modern tekniklerin gelişimi ile ağrısız bir şekilde gerçekleştirilerek, hasta aynı gün eve dönebilmektedir. Katarakt ameliyatının başarısında hekimin tecrübesi kadar, kullanılan teknolojiler, sarf malzemeleri, merceğin kalitesi ve ameliyathanenin güvenliği çok önemlidir. Oluşmuş kataraktın ilaç veya gözlükle tedavisi mümkün değildir. Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt ilerledikçe görmeyi belirgin olarak azaltarak hastanın yaşantısını rahatsız etmeye başlar. Katarakt ameliyatı için kullanılan teknoloji ve göz içine konulan merceğin kalitesi ameliyatın başarısını ve en önemlisi hastanın görme kalitesini belirler. Tüm katarakt rahatsızlığı olan hastaların, sorgulaması gereken en önemli konu gözlerinin içine konulacak merceğin kalitesi olmalıdır.

Tri-fokal Akıllı Mercek Nedir?

Bu mercek ameliyatı, uzakta ve yakında problemi olan veya gözünde katarakt olup ameliyata karar veren kişiler için uygulanır. Trifokal mercekler, tasarımlarına göre değişmekle birlikte yakında, uzakta ve orta mesafede odaklama özelliğine sahiptirler.
Bu merceklerin başka bir avantajı da yüksek gözlük derecesine sahip hastalarda uygulanması halinde, kalın gözlüklerinden kurtulmaları ve hayatlarına bir daha da hiç gözlük takmadan devam etmelerini sağlayabilmesidir. Bu mercekler takıldıktan sonra bir kez daha katarakt gelişmez.
Bu ameliyatlarda ile göze implante edilen mercekler ömür boyunca göz içinde sabit olarak kalırlar. Hastalar tarafından takıp çıkarılan, zamanla numarası değişebilen kontak lenslere benzemez. Hekim tarafından gözün içine yerleştirilir. Alerji yapmaları veya göz tarafından reddedilmeleri pek enderdir.
Ameliyat öncesinde hastanın ayrıntılı bir şekilde aydınlatılması çok önemlidir. Uygun hastalara, uygun teknik kullanılarak, ameliyatın yapıldığı hastanenin ve doktorun deneyimi ile kaliteli ve düzgün ölçülmüş bir merceğin seçiminin eşliğinde yapılacak ameliyattan hem hasta hem de doktor güler yüzle ayrılacaktır.
Mercek tipinin iyi seçilmesi, hem astigmatı, hem de uzak ve yakın problemini ortadan kaldıracak bu merceğin numarasının düzgün hesap edilmesi ile doğru uygulanması, bu ameliyattaki başarının ana belirleyicisidir. Mercek numarasının tam olarak tespiti hem yüksek teknolojik cihazlara, hem de deneyim isteyen bir uygulamadır.

Katarakt Ameliyatından Sonra Normal Hayata Dönüş Ne Zaman Olur?

Ameliyat sonrasında her hasta için değişen süreler ile damlalar kullanılarak gözün hem hızlı, hem de sorunsuz iyileşmesi sağlanır.Ortalama 3-4 hafta kadar bu damlaların kullanılması ve gözün korunması şarttır. Ameliyattan 2-3 gün sonra neredeyse hastaların tümü günlük ev ve iş düzenlerine dönebilirler.

Katarakt tedavisi ile net görüşe kavuşmak için dilerseniz “Randevu Al” sayfamızdan talep oluşturabilirsiniz.

Randevu Al

  user-3
  email-2
  smartphone