Göz ve Göz Çevresi Estetiği

Göz kapağı ve çevresi hastalıkları; genel olarak “oküloplasti” olarak adlandırılır. Göz çevresinde yaşam koşullarına ve yaşa bağlı pek çok sorun ile karşılaşılabilir. Bu sorunların tedavisinin gözün görme kalitesini etkileyip kalıcı hasar bırakmaması için oküloplasti (göz estetiği) konusunda uzman göz doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Yapılan Tedaviler

  • Göz Altı Işık Dolgusu
  • Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği)
  • Fransız Askı
  • Örümcek Ağı
  • Botox
  • Blefarospazm (Göz Kapağında Kasılma)
  • Kozmetik Amaçlı
  • PRP ve Mezoterapi işlemleri yapılmaktadır.

Göz Altı Işık Dolgusu

Göz altı ışık dolgusu yüze çok daha güzel ve canlı bir görünüm kazandıran hyalüronik asit kullanarak yapılır. Bu dolgu malzemesi vücudumuzda da bulunduğu için cilde veya kemiğe uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Dolgu öncesinde anestezi uygulaması yapılarak hastanın acı hissetmesi engellenir. Diğer dolguların tersine cilt altına uygulanmaz kemik üstüne uygulanır. Yavaş yavaş uygulanması gerekir. İşlem sırasında ve sonrasında hasta ağrı çekmez ve normal yaşantısına devam edebilir. Bu dolgular hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen bir tekniktir. Canlı ve güzel bir görünüm kazandırmak için yapılır. Tercih edilen dolgu malzemesi göz altı kemiğine uygulanır ve hasta işlem sırasında hiçbir acı hissetmez. Aynı zamanda dolgu malzemesinin içinde de anestezik özellikte ürün bulunduğu için uygulama sonrasında da ağrı ve sancı hissedilmez. Göz altı ışık dolgusu hiçbir zararı bulunmayan bir estetik  müdahaledir ve kemik üstüne uygulanır.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Etki Eder?
Göz altı ışık dolgusu oldukça kolay ve kısa süreli bir uygulamadır.Hyalüronik asit kullanılan bu uygulama enjeksiyon yardımıyla yapılır. Kısa süre içinde etkisini gösterir.Dolgu etkisi yaklaşık 1.5 sene boyunca etkisini devam ettirir. Vücuttan vücuda bu süre değişiklik gösterebileceği için bazı insanlar 3 sene boyunca uygulamanın etkisini gördüğünü söyler.

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği)

Göz kapağı estetiği ya da Blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan cerrahi uygulamalardır.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte doğal olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Göz kapaklarında da torbalanma, ciltte bollaşma, renk değişikliği, gevşeme, kırışıklık gibi bulgular ortaya çıkar. Düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. Göz kapağı estetiği en çok yapılan işlemlerden biridir. İşlem yaklaşık olarak 1-1,5 saat sürer aynı gün eve çıkmak mümkündür.

Göz kapağı estetiği daha çok 35 yaş üstü bireyler tarafından yaptırılmaktadır. Çünkü göz kapaklarında yaşlanma belirtileri sıklıkla bu yaşlardan sonra görülmeye başlar. Fakat medikal olarak ihtiyacı olan herkesin her yaşta yaptırması mümkündür. Ameliyat göz kapaklarında devam eden yaşlanmayı durduramaz; fakat 7-8 sene kadar etkisini sürdürür.  Ameliyat sonrasında ise kişideki yorgun yüz ifadesi yerini canlı bir görünüme bırakır. Bu işlem sonucunda hastanın hem sağlık açısından hem de estetik açıdan göz problemlerinden kurtulmaları mümkün olabilir.

Fransız Askı

Ameliyatsız bir yüz germe, yüz askılama işlemi olan Fransız askılama yöntemi Fransa’da geliştirilen, içi polyester dışı silikon malzemeden yapılmış esnek iplerle cildin gerdirilmesi işlemidir.İşlem 45- 50 dakika sürmektedir.İnsan sağlığını tehlikeye atmadan yüzde gerilme ve gençleşme sağlayan dayanıklı işlemdir. Aynı zamanda ameliyatsız işlem olması ve kalıcılığının uzun yıllar olması işlemi popüler hale getirmiştir.

Fransız Askı yöntemi;
Yüz hatlarından memnun olmayan,
Cilt yüzeyinde sarkma ve kırışıklık meydana gelmiş,
Estetik ameliyat tercih etmeyenlere,
Kaş kaldırmada ve gıdık germede,
Yanaklarında gerginlik ve üçgen isteyen kişilerde uygulanabilir.

Örümcek Ağı

Örümcek ağı, ip yöntemi ile yüz germe işlemidir. Ameliyatsız olarak, cildin daha genç ve dinamik görünmesini sağlamak amacı ile yapılan estetik bir işlemdir.İple yüz germede; iğne yardımı ile cilde uyumlu ipler cildin alt dokusuna yerleştirilir ve böylece ciltteki sarkma ve yaşlılık belirtilerinin giderilmesi sağlanır. Ameliyatsız, genel anestezi olmadan yapılan acısız ve kısa süren, aynı zamanda sonuçlarının anında görebildiği bir işlemdir.

Örümcek ağı estetiği, uygulandığı dokuyu yeniler ve sıkılaştırır. Uygulandığı bölgeyi arzu edilen yeni formuna sokar ve bölgenin cildine dirilik kazandırır. Kullanılan ipler cilt uyumludur. Cerrahi işlemlerde kullanılan dan daha ince ve kısa yapıdaki çok sayıda ipin kullanıldığı örümcek ağı estetiği uygulamasında amaç cerrahi sonuç elde etmek değildir. Biyouyumlu bu ipler örümcek ağı estetiğinde doku yenilenmesi anlamına gelen, kolajen ve elastin lif sentezlenmesini tetiklemek amacıyla kullanılırlar.

Yüzünüzdeki değişimi eski resimlere bakarak çok daha net bir şekilde anlamaya başlarsınız. Örümcek ağı tekniği işte bu noktada estetik cerrahiye alternatif, ameliyatsız yüz gençleştirme uygulaması olarak cildinizdeki olası sorunları çözümlemenize fayda sağlar. Hasta uygulama sonrasında günlük aktivitelerine dönebilir.

Botoks

Yüzde aşırı mimik kullanımı, genetik faktörler ya da ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıklar çok kısa sürede göz çevresi, kaş arası, alın, burun kökü gibi alanlara yapılan botoks uygulaması ile son derece pratik bir şekilde giderilebiliyor. Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay civarındadır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir. Hamile veya emziren bayanlar dışında hemen hemen herkes botoks işlemi yaptırabilir.

Oldukça kısa süren botoks işlemi, kazayağı, alın, boyun, kızgınlık çizgisi, kaş kaldırmak için, terlemeyi önlemek için kullanılabilir. Uygulama süresi 10-15 dakikadır. İşlem sonrası bir acı ve sızı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir. Botoksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gidilmemesi önerilir ayrıca 3 gün havuza gidilmemelidir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli yüz üstü yatılmaması gerekmektedir. Botoksun tam etkisi 5 ile 7 gün arasında tamamen görülür.

Yüz Estetiğinde Botoks
Alın, göz çevresi (kaz ayakları), kaş arası, burun yan duvarı, dudak üzerinde ince çizgiler, ağız çevresindeki kırışıklar ve boyun derisindeki kırışıklıklar ve bandlar yüz ve boyundaki mimik kasların kasılması sonucu oluşur. Kaş arası ve burun yan duvardaki çizgiler kızgın yüz ifadesi, göz çevresi ve alındaki çizgiler yaşlı ve yorgun yüz ifadesi ve ağız çevresindeki çizgiler ise üzgün bir yüz ifadesine neden olur.

Botoks yüzün bu bölgelerindeki mimik kasları geçiçi olarak kasılmasını bloke ederek yorgun, kızgın ve üzgün yüz ifadesini ortadan kaldırarak kırışıksız, daha genç, daha dinç bir yüz ifadesi elde edilir.

Botoks tedavisi yüz kasları anatomisini iyi bilen tecrübeli ve deneyimli kişilerce yapılmalıdır. Çok ince uçlu bir iğne ile kırışıklığa neden olan kasların üzerine yapılır. Ağrılı bir işlem değildir, yalnızca o bölgede hafif bir yanma ve acıma hissedilir. İşlem yapıldıktan sonra botoksun çevre kaslara dağılmaması için, o bölgenin ovuşturulmaması gerekir.

Yüzde Uygulama Alanları

Yorgun ve yaşlı ifadeye neden olan alın çizgileri
Kızgın ifadeye neden olan kaş arası çizgileri
Göz kenarı kırışıklıkları (Kaz ayakları)
Üst dudak üzerindeki ince çizgilerin düzeltilmesi
Kaş kaldırılması, kaşlarda arzu edilen pozisyona getirilmesi
Boyun derisindeki kırışıklıklar ve bandların düzeltilmesi

Blefarospazm (Göz Kapağında Kasılma)

Blefarospazm, kaslarının istemsiz kasılmalarıyla, göz kapaklarının sürekli veya aralıklı olarak kapandığı bir hareket bozukluğudur. Her iki gözde de görülebilir. Göz kapağının istemsiz kapanması ve göz çevresinin istemsiz kasılması bazı kişilerde günlük aktiviteyi etkiler ve hayat kalitesinde azalmaya neden olabilir. Bu nedenle bu kişilerde göz kapağı kasılması kaçınılmaz olmaktadır.

Tedavi için öncelikle botulinum toksini adı verilen ilaçlar kullanılır. Bu ilaç gözkapağına ve çevresine belirli noktalara enjekte edilir ve göz kapağı kaslarının aşırı kasılmasını önler. İlacın etki süresi, genellikle 3-4 aydır. Bu süreden sonra tedavinin tekrar edilmesi gerekebilir.

PRP

PRP NEDİR?(Platelet Rich Plasma-Platelet)

Yeni bir cilt gençleştirme yöntemidir.PRP “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir.PRP yönteminde hastadan 8- 20 cc kan alınarak santrifüj edilir. PRP tedavisinde elde edilen serum, mezoterapi gibi minik küçük miktarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte edilir.

– Lazer/peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak,
– Deride yılların ve uv ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esnekliğin ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,
– İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,
– Saç dökülmesinde tek başına kullanmak ve diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlarla ve yukarıda pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır.

Uygulama hangi bölgelerde yapılmaktadır?
Bu uygulama yüz, boyun, dekolte, ellerin üstü ve bacak içleri, kollar, saçlı deri gibi cilt yenilenmesini gerektiren tüm alanlarda kullanılır. Göz altı morluklarında ve leke tedavisinde iyi sonuçlar alınabilir.

PRP Uygulamasında olumlu etki ne zaman görülür?
Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur, ancak 3 veya 4 uygulamadan sonra kalıcı bir etki belirgin hale gelir.

PRP uygulamasından beklentiler neler olmalıdır?
PRP uygulaması birçok beklentiyi karşılayacak özelliklere sahiptir. Çünkü:
– Uzun etkilidir,
– Deriyi en doğal biçimde yeniden canlandırır,
– Kolay ve güvenli biçimde uygulanır,
– Sadece yeni kollajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler,
– Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi doldurarak” değil “gençleştirerek” giderir.

İlk uygulamadan sonrası sağlanan parlak sağlıklı görünüm bir süre hafifçe gerileyebilir, bunun için ardışık uygulamalar yapılmalı ve gençleştirici etkinin yığılmasını sağlamalıdır.

MEZOTERAPİ

Mezoterapi; vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin tek başlarına ya da genellikle karışım halinde derinin orta tabakasına mikroenjeksiyon ile uygulanması tekniğidir. Enjekte edilecek maddeler kişiye ve kişinin isteklerine uygun olarak seçilir. Mezoterapide, klasik farmakolojik ya da homeopatik ilaçlar, vitaminler, mineraller, aminoasitler ve enzimler bir kokteyl hâlinde ufak miktarlar ile deri altına (dermis tabakasına) enjekte edilmektedir.

Mezoterapi hangi durumlarda uygulanır?
Cilt yaşlanması ve sarkması
Leke tedavisi, güneş lekeleri
Deri çatlakları
Selülit
Gözaltı morlukları ve gözaltı torbaları
Alerjiler
Spor yaralanmaları
Vitiligo (derideki pigment yetersizliği)
Akut ve kronik ağrılar
Fibromiyalji (geceleri yeterince uyku almasına rağmen sabah kalktığında insana kendini hiç
uyumamış gibi hissettiren yumuşak doku romatizması)

Hangi durumlarda mezoterapi uygulanmaz veya uygulanması sakıncalıdır?
Gebelerde
Süt veren annelerde
İnme (felç) geçmişi olanlarda
İnsülin bağımlı diabetes mellitus (şeker hastalığı) olanlarda
Kanser hastalarında
Kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlarda
Kullanılacak ilaçlardan herhangi birisine karşı alerjik reaksiyon geçirme riski olanlarda
Ürtiker hastalarında
Birden fazla ilaç tedavisi gerektiren kalp hastalığı bulunan insanlarda mezoterapi uygulanmaz.

Saç Mezoterapisi
Saç mezoterapisi, hem kadınlar hem de erkeklerde saç dökülmesini engelleyen,
bununla beraber saç uzamasını sağlayan ve kelliğin tedavisi olarak da kullanılabilen
bir yöntemdir. Kelleşme sorunu yaşayan insanların saç derisindeki gerekli vitamin,
mineral ve besin ögelerini sağlayarak, saç dökülmesini önler.

Yüz Mezoterapisi (Mezolifting)
Yüz mezoterapisi (mezolifting) cildi yenileyen, cilt kırışıklığı ve cilt sarkmalarına etkili olan doğal ve faydalı bir yöntemdir. Mezolifting oldukça etkili bir anti-aging tedavidir. Ciltte kolajen sentezini uyarır; gençleşme, sıkılaşma ve
parlaklık sağlar. Yüz mezoterapisi sonrası cilt daha taze ve dinlenmiş görünür. Cildin elastikiyeti artar ve cilt sarkması azalır. Kırışıklıklar hafifler. Cilt aydınlık bir görünüme kavuşur.

Güneş hasarı ve kolajen kaybı birleşerek cildin dolgunluğunu ve görünümünü bozar. Yüz mezoterapisinde ilaçlar küçük miktarlarda karıştırılarak cildin içine ve altına direkt olarak verilir. Mezoterapi ile cilt etkili maddelerden kısa sürede faydalanabilir.

Uygulama öncesi cilt temizlenir ve dezenfekte edilir. İşlemden yarım saat önce anestezik krem sürülebilir.Yüz mezoterapisi başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir.Yüz mezoterapisi sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder.

Randevu Al

  user-3
  email-2
  smartphone