Genel Göz Muayenesi

Genel Göz Muayenesi
Genel göz muayenesinin rutin olarak yaptırılması sonucu pek çok göz hastalığı erken teşhis ve tedavi edilebileceği gibi kişilerin genel sağlığını etkileyen birçok hastalık da erken tespit edilebilir.Unutmayın ki, görme probleminizin olmaması, gözlerinizin sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Düzenli olarak göz muayenesi yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Gözlerinizde problem yaşamasanız bile yılda en az bir kez göz muayenesi yaptırılması gereklidir. Ayrıca göz tansiyonu, şeker hastaları ve hipertansiyon hastalarının altı ayda bir göz muayenelerini yaptırmaları çok önemlidir.

Genel göz muayenesi sırasında yapılan işlemler;

 • Görme Keskinliği Testi
  Detaylı göz muayenesinin ilk aşamasında görme keskinliği testi ile harflerin ince detaylarının görülüp görülemediği kontrol edilir. Bu test, yakın ve uzak görme problemlerinin anlaşılmasına yardımcı olur.
 • Gözlük Muayenesi
  Gözlerde oluşan miyopi, hipermetropi ve astigmat gibi kırma kusurları kontrol edilir. Gözlük ihtiyacı olup olmadığının anlaşılması için ölçümler yapılır.
 • Göz Kapağı Muayenesi
  Göz kapakları, gözyaşı bezleri, gözyaşı kanalı sistemi ve göz kapağının çevresindeki bölgelerin durumu incelenir.
 • Göz Kaslarının Muayenesi
  Gözün iç kasları ve göz bebeğinin hareketini kontrol etmektedir. Özellikle şaşılık ve çift görme şikâyetleri bulunan hastalarda uygulanması çok önemlidir.
 • Göz Tansiyonu Ölçümü
  Göz tansiyonu ölçümü sırasında otomatik ya da manuel uygulamalar ile göz içi basıncı ölçümlenir. Otomatik ölçüm sırasında bilgisayar aracılığı ile göze temiz hava püskürtülür. Manuel ölçümde ise hastanın glokomunu yani göz tansiyonunu doktor ölçümlemektedir. Bu ölçümler, glokom hastalığının erken teşhis edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
 • Biomikrosbik Muayene
  Birçok farklı cihazın bir araya gelmesi ile oluşan cihaz kullanılarak, gözün kornea, iris, lens ve retina tabakaları detaylı bir şekilde incelenerek, göz ile ilgili hemen hemen tüm hastalıkların belirtileri araştırılır.
 • Göz Dibi Muayenesi
  Göz dibi muayenesi sırasında göze damla damlatılıp göz bebeği büyütülür. Bu sayede göz içi lens ve retina tabakası daha detaylı bir şekilde muayene edilebilmektedir. Gözün iç yapısının incelendiği bu yöntemde, göze damlatılan damlaların etkili olmaya başlaması 20-30 dakika gibi bir süre alır. Bu muayene sonucunda retina dekolmanı, glokom, hipertansiyon, beyin tümörü ve vücuttaki çeşitli hastalıklara ait belirtiler teşhis edilebilir. Çocuklarda ise göz bebeği büyütülerek gizli kalmış görme kusurları saptanır.
Randevu Al

  user-3
  email-2
  smartphone